Határtalanul

HATÁRTALANUL!
A FELVIDÉK MŰVÉSZETI ÉRTÉKEI – TANULMÁNYI KIRÁNDULÁS SZLOVÁKIÁBAN

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett „Határtalanul!”  pályázaton iskolánk 1.240.000 Ft-ot nyert. Ennek segítségével 2017. május 15-től 17-ig 40 hetedikes diákunk 4 pedagógus kíséretével a Felvidékre utazhatott. A „Határtalanul!” program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, a határon túli magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővülésének elősegítése.

 

Május 15-én, az első felvidéki napunkon 3 híres bányavárost kerestünk fel. Első állomásunk Selmecbánya volt, ahol a Szabadtéri Bányászati Múzeumba mentünk. Nagy élmény volt a földalatti kiállítás. Bányászköpenyben, sisakkal és lámpással jártuk be a régi táró gyakran igen szűk járatait. Ezután Selmecbánya belvárosának nevezetes épületeit néztük meg. Gyönyörű tájakon utazva kora délután érkeztünk Körmöcbányára, amely az egykori Magyar Királyság egyik legjelentősebb, aranybányászatáról nevezetes bányavárosa és pénzverőhelye volt. Megnéztük a középkori városközpontot és a Pénzérmék és Érmék Múzeumában a pénz, a pénzverés történetét. Többen elfogyasztották az első zmrizlinát (fagyi), Deli csokit és más szlovák finomságokat. A harmadik bányaváros, Besztercebánya belvárosában városnéző sétán ismerkedtünk meg a Felvidék egyik legszebb főterével. 7 órakor értünk a szálláshelyre Kokava Líniára, amely sztolicei hegyek között közel 800 méter magasságban található. Az Ipoly szállóban finom vacsorával vártak. A szállás remek volt. Este drámajátékban jelenítették meg a gyerekek az egykori selmeci diákokat és bányászokat.

Második nap a Magas-Tátra felé vettük az utunkat. Sétáltunk Ótátrafüreden a századfordulós hangulatú villák, szállodák között. Következő állomásunk Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű várrom-együttese, a Szepesi vár volt. Bebarangoltuk a vadregényes várat, megmásztuk a vártorony csigalépcsőit. A délutánt Lőcsén töltöttük. Megnéztük a Városházát és a környező szép épületeket. Látogatást tettünk a Szt. Jakab templomban, ahol megcsodáltuk  a világ legmagasabb gótikus stílusú szárnyasoltárát.  A szálláshelyen ismét finom vacsora várt bennünket. Este vetélkedőt tartottunk.

A harmadik napon Torna község magyar iskoláját kerestük fel. A kölcsönös bemutatkozás után átadtuk a szülők és az Aranyecset alapítvány segítségével összegyűjtött ajándékainkat a szlovákiai magyar gyerekek nagy örömére. Rögtönzött kiállítást tartottunk a rajz tagozatosaink alkotásaiból. Az ismerkedés, beszélgetés után Kassára utaztunk. A város központjában látogatást tettünk a magyar gótikus művészet legkiemelkedőbb alkotásában, a Szent Erzsébet-székesegyházban. A teljesen felújított dómban megcsodáltuk a főoltárt, koszorút helyeztünk el az altemplomban Rákóczi fejedelem végső nyughelyén. A belvárosi séta során fotókat, vázlatokat készítettünk a főtér nevezetes épületeiről. Kassa középkori városfalának legrégebben megmaradt részletében, a Hóhérbástya udvarában álló Rodostói ház megtekintésével zárult a 3 napos kirándulásunk.


A „Határtalanul!” pályázathoz több kiegészítő program is kapcsolódott. Előkészítő órákon ismerkedtek meg a gyerekek a Felvidék és a szlovákiai magyarok történetével, a meglátogatandó területek művészeti és természeti értékeivel. Kiállítást tartottunk a Felvidékről a tanulók által összegyűjtött képekből, ismertetőkből. Látogatást tettünk Budapesten a Magyarság Házában, ahol megnéztük a Mi, magyarok kiállítást. A felvidéki kirándulásra kiselőadásokkal készültek fel a gyerekek. A tanulmányi út után fényképes beszámolót tartottunk az érdeklődőknek. A program zárásaként június 6-án „Határtalanul!” témanappal ünnepeljük meg a nemzeti összetartozás napját. A tanulmányi kirándulás során készült fotókat, felvételeket és vázlatokat a következő tanév rajzóráin dolgozzuk fel.

A program szervezője, a pályázat írója Horváth Éva rajztanár volt.
A csoport kísérői voltak: Bíró Éva, Németh Márta és Vári Éva pedagógusok.

http://duol.hu/dunaujvaros/felvideki-kirandulas-1836997