Október 7-én iskolánkban is elkezdődött az Állatvédelmi témahét, melynek során a felelős állattartás, az állatokkal szembeni helyes bánásmód és az állatvédelem került a középpontba. Célunk, hogy változatos programok szervezésével korán kialakítsuk a gyerekekben az állatok iránti tiszteletre, felelősségteljes viselkedésre és empatikus bánásmódra való készségeket.
A projekt-hét valamennyi tanórája és szabadidős foglalkozása az állatokkal kapcsolatos ismeretek bővítését, a felelős állattartói magatartás tudatosítását célozta meg.
1. nap
Hétfőn az alsós kisdiákokhoz Illés Timi, Dog Dancing versenyző és oktató látogatott el. Vendégünk sok érdekességet mesélt a gyerekeknek a gazdi és kutyája harmóniáján alapuló kutyás sportról. Az érdeklődők megtudhatták, hogyan készül el egy koreográfia. A tréner Szakáll nevű kutyusával még egy közös táncot is bemutatott.
A felsős tanulók külön foglalkozás keretében az állatelhagyás okairól, következményeiről, és a gazdátlan állatok sorsáról beszélgettek. A foglalkozás végén adatlapokat készítettek örökbefogadásra váró kutyákról. Az adatlapokat az iskola aulájában állították ki.
2. nap
Kedden, a beporzók napján az alsós osztályok a méhekkel foglalkoztak. Mesét olvastak, mézet kóstoltak, festettek, vágtak, méhecskehotelt készítettek. Délelőtt a felső tagozaton diákjaink egy előadást hallgathattak meg a felelős állattartás 10 alapelvéről, ezt követően plakátokat készítettek, melyen egy-egy rajzzal illusztrálták az alapvető fogalmakat. A kicsik és nagyok körében a terápiás kutyákkal asszisztált foglalkozás is kedvelt, népszerű programnak számított. A Duna Dog Center Kutyaiskola képviselőit láttuk vendégül. Növendékeink megismerkedtek a kutyafajtákkal, beszélgettek az állatok természetéről, szokásairól és megtapasztalhatták az állatokhoz való biztonságos kapcsolódás élményét. Délután a 8. b osztály „Állati jó!”- szabadulószobát szervezett a felsősöknek. A 8. a-sok pedig egy izgalmas állatismereti Kalandtúrára hívták az alsósokat. A kicsiknek 8 állomást végig járva kellett bizonyítaniuk, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkeznek az állatokról.
3. nap
Szerdán, a tanórákon a gyerekek aktivizálták, tovább bővítették ismereteiket az állatokról. Énekórán állatos énekkönyvet készítettek, biológiaórán a veszettségről és a zoonózisról tanultak, magyarórán fogalmazást írtak a felelős állattartásról, történelemórán az őskori barlangrajzokat tanulmányozták, technikaórán darázsgarázst gyártottak. Délelőtt a kicsik behozhatták plüss állataikat, ami lehetőséget teremtett arra, hogy beszélgessünk velük a különböző állatok tulajdonságairól, szokásairól. Ezt közös fotózás és látványos bemutató követte. A plüss szépségversenyen az egybegyűltek kiválasztották a legméretesebb játékokat, majd jutalmaztuk gazdáikat. A felsős osztályok képviselői Állatvédelmi vetélkedőn mérhették össze tudásukat, számot adva arról, hogy mi mindent kell átgondolniuk, mielőtt döntenének egy kis állat befogadásáról.
Az osztályok rajzos formában is megmutathatták rajongásukat az állatok iránt. Az állatvédelmi plakátversenyen jobbnál jobb figyelemfelhívó hirdetmények születtek. Minden csoport átérezte a téma komolyságát, és igyekezett kihangsúlyozni a legfontosabb üzeneteket.
4. nap
Csütörtökön a negyedikesek megírták a Gazdijogsi tudáspróbát. A hatodikosok technikaórán kutyakekszet készítettek. A hetedikesek ellátogattak a Digitális Közösségi Alkotóműhelybe, ahol állatvédelemmel kapcsolatos hasznos tárgyakat, madárodúkat és rovarhoteleket barkácsoltak. A tanulók egy kisebb csoportja Dr. Marcheschi Tivadar állatorvos rendelőjébe tett látogatás alkalmával, a doktor úrral folytatott beszélgetés során az ebtenyésztés, a szaporítás, az örökbefogadás és a veszettség témákat járta körbe. Délután iskolánk udvarán igazán színes kavalkád alakult ki, ahol diákjaink szülői együttműködéssel behozhatták, bemutathatták házi kedvenceiket. Milliónyi simogatás, határtalan szeretet, jó hangulat jellemezte a kisállat-bemutatót. A velük töltött idő igazi közösségi élménnyé vált.
5.nap
Pénteken a Te adományozz!-kihíváshoz csatlakozva kb. 150 kg élelemadományt adtunk át az Első Magyar Állatjogi Alapítvány gazdátlan kutyái számára. A témahét zárónapján a LEAF Kutyás Kutató-Mentő Sportegyesület képviselője érkezett hozzánk egy terápiás és két mentőkutyával. Mindenki nagy érdeklődéssel figyelte a tréner munkáját és a kiképzett kutyák szereplését. Látványos bemutató, izgalmas kereső-akció részeseivé váltunk.
Kis Dénes rendőr őrnagy ünnepélyes keretek között átadta negyedikes tanulóknak a Mini Gazdijogsi oklevelet. A zárórendezvényen jutalmaztuk a témahét valamennyi versenyének kiemelkedően teljesítő, eredményes szereplőit.
Bízunk benne, hogy a gyerekek sokat tanultak a héten az állatvédelemről, az állatokkal szembeni megfelelő magatartásról, és felnőve empatikus, felelős állattartókká válnak. Fantasztikus hetet zártunk, emlékezetes élmény marad mindannyiunk számára! Köszönjük a projekt vezetőjének, Hegyesi Szilvia tanárnőnek a remek szervező munkáját, és a pedagógusok, szülők aktív közreműködését!